Home / blog / کولوسئوم
تور مالزی

کولوسئوم

ایران مرکز ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ blog

کولوسئوم بزرگ‌ترین بنای ساخته شده‌ی ایتالیا و جهان در نوع خود محسوب می‌شود که در ساخت آن از مصالحی همچون بتن و ماسه شن استفاده شده است.

این بنای باشکوه تحت نظر امپراطور ” تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس” در سال ۷۲ پس از میلاد درست در سمت شرقی فروم رومی ساخته و حدود ۸ سال بعد و در زمان فرمانروایی جانشین و پسر بزرگش ” تیتوس فلاویوس سابینوس وسپاسیانوس” تکمیل شد.

بیشتر تغییرات ایجاد شده در کولوسئوم در زمان حکومت پسر کوچک‌تر یعنی ” تیتوس فلاویوس دومیتیانوس” انجام گرفت. این سه نفر در مجموع سلسله‌ی فلاوی را تشکیل می‌دادند.

نام لاتین آمفی‌تئاتر فلاوین از این دودمان ریشه می‌گیرد. کولوسئوم به جای نمایش تئاتر، بیشتر محلی بود برای نبرد خونین گلادیاتورهایی که اغلب برده بودند. طی این نبردها گلادیاتورها مجبور بودند به شکلی وحشیانه تا سرحد مرگ با هم بجنگند و تنها یک پیروز وجود داشت.

البته گاهی مراسم اعدام به وسیله‌ی آزاد کردن جانوران وحشی مانند خرس یا ببر هم در این مکان انجام می‌شد. تخمین زده شده است که  کولوسئوم در زمان شکوه خود می‌توانست به طور همزمان میزبان ۵۰,۰۰۰ تا ۸۰,۰۰۰ تماشاگر  باشد. استفاده کردن از این بنا برای سرگرمی در اوایل قرون وسطی متوقف شد.

بعدها اما به منظور برگزاری کارگاه‌های آموزشی، محلی برای اجرای احکام شرعی و یک زیارتگاه مسیحی مورد استفاده قرار گرفت.

این مجموعه حالتی بیضی شکل دارد. قطرهای آن ۱۸۸ و ۱۵۶ متر و زیر بنای آن حدود ۲۴,۲۸۱ متر مربع است. ارتفاع بلندترین دیوار به ۴۸ متر می‌رسد. محیط اصلی کولوسئوم حدود ۵۴۵ متر اندازه‌گیری شده است.

میدان مسابقات ۸۷ متر طول و ۵۵ متر پهنا دارد و توسط دیوارهایی به ارتفاع ۵ متر از سکوی تماشاگران جدا شده است. در حال حاضر این بنا یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید دنیا به شمار می‌رود.

کولوسئوم دقیقا در مرکز شهر رم و چند ده متری Piazza Venezia (میدان ونیزی) و نزدیک فروم رومی قرار دارد. روزهای یکشنبه عبور و مرور وسایل نقلیه‌ی موتوری ممنوع است و تنها می‌توان از طریق دوچرخه در اطراف آن جابجا شد. درست بیرون از ایستگاه مترو می‌توانید ایستگاه‌ اجاره‌ی دوچرخه را پیدا کنید. می‌توانید خودتان را در هرکجای شهر از طریق خط    B ایستگاه متروی کولوسئوم، خط A ایستگاه متروی Manzoni، خط‌های اتوبوس ۶۰، ۷۵، ۸۵، ۸۷، ۲۷۱، ۵۷۱، ۱۷۵، ۱۸۶، ۸۱۰، ۸۵۰، C3 و مینی‌بوس‌های برقی ۱۱۷ و همچنین تراموای خط شماره ۳ به این نقطه برسانید.

پربازدیدترین جاذبه‌های توریستی شهر رم در کنار کولوسئوم، “فروم رومی” و همچنین “تپه‌ی پالاتین” هستند که در نزدیکی همدیگر قرار دارند، بنابراین جمعیت زیادی را در آنجا مشاهده خواهید کرد. اگر از جمعیت زیاد بیزارید بهتر است صبح زود به این منطقه سفر کنید. با تهیه‌ی بلیت ۱۲ یورویی می‌توانید از هر سه جاذبه‌ی دیدنی ذکر شده بازدید کنید. این بلیت به مدت ۲ روز اعتبار دارد و اجازه‌ی یک بار ورود به هرکدام را برایتان فراهم می‌کند. اگر نمی‌خواهید در صف‌های طولانی خرید بلیت منتظر بمانید، می‌توانید آن را از خیابان سن گرگوری (Via di San Gregorio)، میدان سانتا ماریا نووا (Piazza Santa Maria Nova) یا به صورت آنلاین تهیه کنید. البته یک راه مقرون به صرفه‌تر هم تهیه‌ی یک کارت عبور شهر رم است که امکان بازدید از تعداد زیادی جاذبه‌ی توریستی با قیمتی به مراتب پایین‌تر را برایتان فراهم می‌کند.

تور مالزی

About S.Miad

Check Also

نصف‌ النهار مبدأ چیست و چرا در گرینویچ قرار دارد؟

نصف‌النهار مبدأ به‌عنوان یک خط فرضی، سیاره زمین را به دو نیمکره‌ی غربی و شرقی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *