Home / اخبار الی گشت / کلیسای جامع لیسبون، قدیمی ترین کلیسای شهر
تور لحظه آخری سنگاپور

کلیسای جامع لیسبون، قدیمی ترین کلیسای شهر

کلیسای جامع لیسبون | Lisbon Cathedral

لیسبون، پایتخت پرتغال جاذبه های تاریخی زیادی را در خود جای داده و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری دنیاست. یکی از جذاب ترین جاذبه های این شهر کلیسای جامع لیسبون است، کلیسایی که در قرن ۱۲ ساخته شده و در نگاه اول فکر می کنید قلعه ای قرون وسطایی ست، اما اینجا در واقع مهمترین کلیسا و یکی از کهن ترین بقایای شهر است. می خواهیم درباره کلیسای جامع لیسبون حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

درباره کلیسای جامع لیسبون

مطالب مرتبط:
سائو جورج، قلعه ای تاریخی مشرف به شهر لیسبون
قصر مافرا، کاخی تماشایی در نزدیکی لیسبون
میدان روسیو، معروف ترین میدان لیسبون

کلیسای جامع لیسبون (Lisbon Cathedral)، مهمترین و معروف ترین ساختمان مذهبی لیسبون است، کلیسایی که از قرن ۱۲ با تاریخ پرتغال پیوند خورده و شاهد ازدواج و مرگ نجیب زادگان و نخبه های زیادی بوده است. کلیسای باستانی لیسبون توسط اولین پادشاه پرتغال در محل یک مسجد قدیمی در سال ۱۱۵۰ ساخته شد.

کار ساخت این کلیسا در سال ۱۱۴۷ آغاز شد یعنی همان سالی که لیسبون از مورها پس گرفته شد. این کلیسا که در محل مسجد اصلی موری ها ساخته شد به عنوان نمادی برای آزادی لیسبون شناخته می شود و امروز به عنوان یک از قدیمی ترین بنای لیسبون ظاهر اصلی خود را به خوبی حفظ کرده است.

نمای خارجی این کلیسا با دیواره های بلند و دو برج ناقوس، بیشتر از اینکه شبیه یک مرکز مذهبی باشد به مانند یک قلعه قرون وسطایی به نظر می آید. ظاهر فعلی کلیسا عمدتا حاصل بعد از بازسازی اوایل قرن بیستم است زمانی که دکوراسیون باروک قرن هجدهم حذف و پنجره گل رز بازسازی شد. در کلیسای جامع لیسبون دو بخش اصلی توریستی وجود دارد: قسمت اصلی کلیسا و یک راهروی سرپوشیده.

با تماشای نمای خارجی این بنا دو برج ناقوس و یک پنجره رز باشکوه را می بینید که شباهت زیادی به قلعه های قرون وسطایی دارد اما همین که پا به داخل این کلیسا می گذارید عمدتا معماری رومانسک و گاهی گوتیک به چشمتان می خورد. این که کلیسا نمایی شبیه قلعه دارد منعکس کننده نگرش حاکمان گذشته لیسبون است آن ها می دانستند که باید از شهر در برابر تلاش های دوباره مورها محافظت کنند.

در داخل کلیسا یک شبستان رومانسک مرکزی که با یک گنبد زیبا پوشیده شده و دو راهرو در دو طرف به چشم می خورد. کلیساهای کوچکی که در امداد این راهروها هستند به سبک گوتیک ساخته شده اند. در داخل کلیسا مقبره های زیادی وجود دارد که معروف ترین آن ها مقبره لوپو فرناندز و همسرش در کلیسای کوچک هفتم می باشد. داخل بنا کمی تیره و تاریک است که آن را تا حدی به آسیب های فراوان ناشی از زمین لرزه ای بزرگ سال ۱۷۵۵ نسبت می دهند. تنها استثناء، اصلی ترین کلیسای کوچک آن است که بعد از زلزله با مرمرهای رنگارنگ به سبک نئوکلاسیک و روکوکو بازسازی شد.

در بخش جنوبی کلیسای جامع و در طبقه دوم، خزانه داری قرار گرفته که حاوی مجموعه ای از آثارنقره، مجسمه ها و نسخه های خطی است هر چند که بسیاری از گنجینه های اصلی کلیسای جامع در زلزله ۱۷۵۵ از بین رفته اند.

یکی از جذاب ترین قسمت های بخش خزانه داری، جعبه نقره ای رنگ است که بقایای سنت لیسبون در آن نگهداری می شود. طبق افسانه ها، بعد از مرگ او در قرن ۴، کلاع ها از بدن او در برابر حیوانات وحشی محافظت کردند و حتی در هنگامی که در سال ۱۱۷۳ بدن او به کلیسای جامع آورده شد کلاغ ها او را همراهی و از آن زمان در برج کلیسا آشیانه ساختند. این کلاغ های سیاه تبدیل به نماد لیسبون شدند و نسل های آن ها تا سال ۱۹۷۸ در نزدیکی کلیسا زندگی می کردند.

راهروی سرپوشیده

در قسمت شرقی کلیسای جامع راهرویی سرپوشیده به سبک گوتیک به چشم می خورد که در اواخر قرن سیزدهم میلادی ساخته شده و زمانی در ان باغ هایی وجود داشت. با حفاری هایی که در این راهروها انجام شده بقایایی رومی و ویسگوتیک و همینطور بخش هایی از دیواره های مسجد سابق کشف شده است. راهروی سرپوشیده و گوتیک کلیسا به سبک عبادتگاه Jerónimos ساخته شده هرچند اندازه آن کمی کوچکتر است. در داخل این راهرو می توانید بقایای رومی، عربی و قرون وسطی که در جریان حفاری های چند سال پیش کشف شده اند را تماشا کنید.

کلیسا و زلزله مهیب سال ۱۷۵۵

این کلیسا به طرز شگفت آورى از چندین بلایای طبیعی مانند زلزله بزرگ سال ۱۷۵۵ جان سالم بدر برد هرچند در جریان آن زلزله بخشی از ساختمان اصلی کلیسا از بین رفت و بعدها بازسازی شد. درسته که بنای اصلی کلیسا در برابر زلزله مقاومت کرد اما برج جنوبی، راهروی سرپوشیده و اصلی ترین کلیسای کوچک آن به همراه مقبره های سلطنتی از بین رفتند. کلیسا در سال های بعد به سرعت بازسازی شد اما نه به دقت. در نیمه اول قرن ۲۰ بعد از مرمت کامل کلیسا، با حذف تعدادی از تزئینات رکوکو، کلیسا دوباره به ظاهر قرون وسطایی خود برگشت.

مرمت های قرن ۲۰

کارهای مرمت این کلیسا در قرن ۲۰ هم ادامه پیدا کرد و پنجره ی گل رز دردهه ی ۱۹۳۰ از قطعات اصلی بازسازی شده است. این پنجره گل رز از قطعات اصلی پنجره که در زمین لرزه قدرتمند ۱۷۵۵ نابود شد، به سختی مورد بازسازی قرار گرفت و امروز یکی از جذاب ترین قسمت های نمای کلیساست. در طول این دوره از بازسازی ها، بسیاری از ویژگی های نئوکلاسیک، از داخل و خارج، حذف شد تا کلیسای جامع ظاهری قرون وسطایی به خود بگیرد. در طول قرن ها، کلیسای جامع بارها مورد بازسازی قرار گرفته و امروز یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری لیسبون است.

بازدید از کلیسای جامع لیسبون

  • بخش های مذهبی کلیسای جامع هر روز از ساعت ۷:۰۰ صبح تا ۷ عصر باز است. بازدید از کلیسای جامع اصلی ورودی ندارد اما برای ورود باید لباس های مناسب بپوشید. بازدید از کلیسای جامع لیسبون بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و برای دیدن راهروی سرپوشیده هم باید حدود ۲۰ دقیقه دیگر وقت بگذارید.
  • راهروی سرپوشیده هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز است و برای بازدید از آن ها باید ۲٫۵ یورو پول بدهید.

منبع: lisbonlisboaportugal.com

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *