Home / blog / معبد پانتئون رم
تور مالزی

معبد پانتئون رم

ایران مرکز ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ blog

معبد پانتئون رم – ایتالیا با قدمتی طولانی، از شگفتی‌های معماری باستان به شمار می‌رود و گنبد حیرت‌انگیزش، بزرگ‌ترین گنبد بدون حمایت جهان است.

حتی امروز با اینکه ۲۰۰۰ سال از ساخت معبد پانتئون ایتالیا می‌گذرد، شکوه این بنا به طرز عجیبی تعجب بازدیدکنندگان را بر خواهد انگیخت.

طراحی فوق‌العاده، شکوه و جلال، هماهنگی و تناسب این سازه عظیم، همگی یادآور معماری پر عظمت و خیره کننده امپراطوری روم هستند. زمانی که میکل آنژ برای اولین بار پانتئون را دید، اذعان داشت که این کار بیشتر شبیه به کار فرشتگان است تا اثری از آدمیزاد.

واژه پانتئون یک صفت یونانی به معنی «به احترام تمام خدایان» است. در واقع معبد پانتئون رم اولین بار به عنوان معبدی برای تمام خدایان ساخته شد.این سازه بهترین یادمان روم باستان از نظر سلامت به شمار می‌رود. اینکه چطور پانتئون توانست از حمله بربرها جان سالم به در ببرد خود یک راز است، زیرا تمام یادمان‌های رومی در طی این حملات ویران شدند. این بنا را در سال ۶۰۹ میلادی به کلیسا تبدیل کردند و مصالحی که در آن به کار رفته هنوز هم کاملاً شناخته شده نیست. گفته می‌شود این مصالح بسیار شبیه به بتن روزگار مدرن است! دلیل هر چه که باشد، پانتئون تنها سازه‌ای با این قدمت و اندازه به شمار می‌رود که کاملاً توانسته از آسیب‌ها در امان بماند و شکوه و زیبایی خود را حفظ کند.

سن دقیق معبد پانتئون مشخص نیست. برخی افسانه‌های رومی اعتقاد دارند پانتئون اصلی در محوطه‌ای همین نزدیکی ساخته شده بود و آن را به «رومولوس» مؤسس افسانه‌ای روم پیشکش کرده بودند. بسیاری از مورخان می‌گویند که این بنا را دست راست امپراطور اوگوستوس در قرن ۲۷ قبل از میلاد ساخت. آن سازه در آتش سوزی بزرگ سال ۸۰ میلادی فرو ریخت و دوباره توسط امپراطور «دومیتین» بازسازی شد. البته گفته می‌شود که دوباره در سال ۱۱۰ میلادی پانتئون در اثر اصابت صاعقه دچار آتش سوزی شده است. بنایی که امروزه شاهدش هستیم را در سال ۱۲۰ میلادی به دستور امپراطور آدریان که بسیار به معماری علاقه داشت پی ریزی کردند.

حیرت انگیزترین بخش پانتئون گنبد عظیم آن است که به خاطر حفره‌ای در مرکز شهرت دارد. به این سوراخ، چشم پانتئون یا «اوکولوس» (oculus) نیز می‌گویند. این گنبد به مدت ۱۳۰۰ سال بزرگ‌ترین گنبد جهان بود و حتی امروز نیز بزرگ‌ترین گنبد بدون حمایت جهان به شمار می‌رود! قطر این گنبد ۴۳/۳۰ متر بوده و به خاطر برابری فاصله زمین تا سقف و این قطر، یک تناسب عالی برقرار می‌شود. مهندسان رومی برای آن‌ که گنبد پانتئون بتواند بدون حمایت سر جای خود بایستد، وزن مصالح و ضخامت را به تدریج کاهش می‌دادند. حتی برای سبک‌تر شدن بین دیواره‌های گنبد فاصله‌های متناوب انداخته می‌شد. قطر سوراخ بالای گنبد ۷/۸ متر بوده و تنها منبع نور و پیوند بین معبد و خدایان بالا به حساب می‌آمده است.

فضای داخلی شکلی شبیه به سیلندر داشته که با یک نیم کره پوشش داده می‌شود؛ ارتفاع سیلندر با قطر کره برابر است. این بنا امروزه مقبره نقاش رنسانسی ایتالیا، رافائل در کنار پادشاهان و شاعران بیشمار را در دل خود جای می‌دهد. زمین مرمری با طرحی از الگوهای هندسی، همان نمونه اولیه از زمان روم باستان است.

تور مالزی

About S.Miad

Check Also

نصف‌ النهار مبدأ چیست و چرا در گرینویچ قرار دارد؟

نصف‌النهار مبدأ به‌عنوان یک خط فرضی، سیاره زمین را به دو نیمکره‌ی غربی و شرقی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *