Home / بلغارستان / محوطه باستانی «نکروپولیس وارنا»، محل کشف قدیمی ترین گنجینه طلای جهان!
تور لحظه آخری سنگاپور

محوطه باستانی «نکروپولیس وارنا»، محل کشف قدیمی ترین گنجینه طلای جهان!

آشنایی با نکروپولیس وارنا | Varna Necropolis

گورستان وارنا که به نام نکروپولیس وارنا شهرت دارد محوطه ای باستانی متعلق به سال ۴۵۶۹-۴۳۴۰ قبل از میلاد است. جالب است بدانید که قدیمی ترین گنج دنیا در منطقه نکروپولیس وارنا کشف شده است! در این مطلب می خواهیم سری بزنیم به وارنا و در مورد محوطه باستانی نکروپولیس که به شهر مردگان هم شهرت دارد صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

کشف نکروپولیس

مطالب مرتبط:
بهترین موزه های شهر وارنا، بلغارستان
بهترین سواحل وارنا بلغارستان
راهنمای سفر به وارنا

نکروپولیس در غرب شهر وارنا (نیم کیلومتری دریاچه وارنا و ۴ کیلومتری مرکز شهر) قرار گرفته است و یکی از مهم ترین و باارزش ترین محوطه های باستانی جهان به شمار می رود. این منطقه باستانی و تاریخی در سال ۱۹۷۲ و به طور کاملا تصادفی کشف شد. اولین کسی که متوجه ارزش تاریخی نکروپولیس شد دیمیتار زلاتسکی، موسس موزه تاریخی دالگوپول بود. مردم محلی از او خواستند چیزهایی که در این مکان پیدا کرده بودند را بررسی کند. زلاتسکی پس از بررسی اشیاء و آثار مشکوفه متوجه اهمیت آن ها شد، بنابراین با موزه تاریخی وارنا تماس گرفت و بعد از انجام هماهنگی های لازم تحقیقی را در نکروپولیس آغاز کرد. با این حال هنوز ۳۰% منطقه باستانی نکروپولیس کشف نشده باقی مانده است.

در مجموع حدود ۲۹۴ قبر باستانی در منطقه نکروپولیس پیدا شده اند و بسیاری از آن ها نمونه های ماهرانه ای از مس و طلا، سفال، سنگ و … است. این گورها توسط رادیوکربن مورد آنالیز قرار گرفتند و سن آن ها سال ۴۵۶۹-۴۳۴۰ قبل از میلاد تخمین زده شده است. در سال ۱۹۷۲ در جریان حفاری هایی که در منطقه نکروپولیس وارنا صورت گرفت باستان شناسان موفق به کشف ردپایی از تمدن شدند که قدمتی مثل مصر باستان دارد. در طول حفاری ها گورهای مختلفی پیدا شد و حدود ۳۰۰ شی از طلای خالص پیدا شدند.

  • آدرس نکروپولیس وارنا:  ul. “Usta Kolyu Ficheto” 53, 9009 Zapad, Varna, Bulgaria
  • ساعات بازدید از محوطه باستانی: هرروز ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر

کشف قدیمی ترین گنج جهان

جالب ترین و مهم ترین کشف متعلق به یک گور خاص و ویژه است. ظاهرا این گور متعلق به فرمانروایی عالی رتبه است که با زنجیرهای طلا و مجموعه ای مدال ها و نشان های طلا کشف شده است. بیش از ۱٫۵ کیلوگرم طلا به اشکال مختلف مثل دستبند، سربند، طلا دوزی و … تنها در یک قبر کشف شد. اهمیت منطقه نکروپولیس وارنا از این جهت است که اولین نشانه های یک مرد عالی مقام در این مکان کشف شده است. به اعتقاد باستان شناسان و محققین قرن ۵ قبل از میلاد آغاز انتقال قدرت و حکومت از زنان به مردان در اروپا بوده است.

گنجینه طلای وارنا

کلیه اشیاء و آثار تاریخی و باارزشی که از نکروپولیس وارنا کشف شده در موزه باستان شناسی وارنا و همین طور موزه تاریخ ملی صوفیه در معرض نمایش قرار گرفته است. همچنین تورهای مختلفی برای نمایش گنجینه طلای وارنا در سرتاسر دنیا صورت گرفته است. در سال ۱۹۸۲ این اشیاء با عنوان «قدیمی ترین گنجینه طلای جهان» به مدت ۷ ماه در ژاپن به نمایش درآمد. به همین ترتیب در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ این گنجینه باارزش در کشورهای مختلف دنیا مثل کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و … در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

اشیاء مربوط به مراسم آئینی و مذهبی

کشفیاتی که از منطقه نکروپولیس وارنا صورت گرفته تنها به اشیاء طلایی و گرانقیمت محدود نمی شود. در این حفاری ها اشیاء و ابزارآلاتی پیدا شدند که در مراسم های مذهبی و آئینی خاص استفاده می شدند. همچنین ویژگی های خاص قبرها نشان از بینش های سلسله مراتبی پیچیده ای دارد که در دفن مردگان رعایت می شده است. یکی از اولین نکته هایی که باستان شناسان متوجه آن شدند این بود که مردان و زنان در گورهایی کاملا متفاوت دفن می شدند. مردان به پشت خوابانده می شدند، در حالی که زنان در وضعیت جنین وار دفن می شدند.

اما چیزی که بیش از همه باعث شگفتی دانشمندان شد این بود در برخی قبرها هیچ اسکلتی وجود نداشت و این قبرهای نمادین بیشترین حجم طلا و اشیاء گرانقیمت و باارزش را داشت. در برخی از این گورهای نمادین صورتک هایی وجود داشت که از سفال ساخته شده بودند و در بالای گور قرار گرفته بودند. همچنین در این گورها انواع زیورآلات زنان مثل گردنبند یا دستبند درست در جایی قرار گرفته بودند که گردن یا دست انسان می بایست قرار می گرفت.

یکی دیگر از کشفیات مهم در نکروپولیس وارنا متعلق به قبری است که به قبر شماره ۳۶ شهرت پیدا کرده است. در این قبر که یک قبر نمادین است بیش از ۸۵۰ شی طلا شامل گوشواره، گردنبند، دستبند، کمربند، کلاه طلا، تاج طلا، ۳۰ مدل از سر حیوانات مختلف و غیره کشف شده است.

موزه باستان شناسی وارنا

همان طور که گفتیم اکثر اشیاء مکشوفه از وارنا در موزه باستان شناسی وارنا و همین طور موزه ملی صوفیه نگهداری می شوند. در سفر به وارنا می توانید از موزه باستان شناسی وارنا دیدن کنید و از آثار باارزش و ویژه مثل قدیمی ترین گنجینه طلای جهان دیدن کنید. در این موزه اشیائی متعلق به ۶۰۰۰ سال قبل از جنس طلا وجود دارد که شامل گردنبند، دستبند، گوشواره و … هستند. همچنین آثار تاریخی دیگری متعلق به دوره های مختلف تاریخ مثل دوره حکومت رم باستان بر منطقه مشاهده خواهید کرد. موزه باستان شناسی وارنا یکی از بزرگ ترین موزه ها در بلغارستان است و آثار مختلفی از دوره های پیش از تاریخ، تراسیان، یونان باستان، رم باستان و دوره های جدیدتر مثل قرون وسطی و امپراتوری بیزانتین را در معرض بازدید عموم قرار می دهد. همچنین بخشی از این موزه در فضای باز قرار دارد که شامل حمام های رومی در مرکز شهر وارنا و صومعه آلادزا در پارک طبیعی گلدن سندز است.

  • ساعات بازدید از موزه: ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر
  • مدت زمان پیشنهادی برای بازدید: ۲ الی ۳٫۵ ساعت

منبع: varna-guide.com

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *