Home / ایران / دره ی پیازچال، طبیعتی چهارفصل در اطراف تهران
تور مالزی

دره ی پیازچال، طبیعتی چهارفصل در اطراف تهران

دره ی پیازچال تهران

کوله های خود را بسته اید؟ درست است که امروز شنبه است و دیگر تا پایان هفته تعطیلی وجود ندارد اما قسمت خوب قضیه این است که شما برای بررسی گزینه های پیش رویتان یک هفته وقت دارید پس به همین خاطر امروز به سراغ دره ی پیازچال تهران می رویم تا آن را بهتر بشناسیم. دره ی پیازچال در نزدیکی تهران قرار گرفته است و از جمله ی سرسبزترین مناطق نزدیک تهران است که برای آخر هفته یک مقصد عالی محسوب می شود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، دره ی پیازچال تهران را بهتر بشناسیم.

مطالب مرتبط:
بهترین قهوه فروشی های تهران
کردان، یک تکه از بهشت گمشده در نزدیکی تهران
درکه، خوش آب و هواترین محله ی شمال تهران

دره ی پیازچال تهران در واقع نام دره ‌ای مرتفع در ارتفاعات البرز جنوبی است که دقیقا مشرف به شهر تهران می باشد. دره ی پیازچال از مسیر انتهایی مسیر کوهنوردی کلکچال تا قله‌ های دوقلوی آن و تا انتهای دره ی دارآباد و دو چشمه ی جاری کشیده شده ‌است. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که این دره تقریبا در تمامی ایام سال و حتی در فصل زمستان هم به نوعی سرسبز می باشد و از جمله مناطق چهارفصل تهران محسوب می شود.

پیازچال در واقع یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردی و نفس تازه کردن و زدودن غبار خستگی یک هفته ی کاری و پر تلاش در این هوای سرد و حال و هوای دل انگیز و طبیعت چهارفصل دره ی پیازچال است. از نظر اطلاعات جغرافیایی و راه پیشرو، جهت دره ی شرقی_ غربی و طول دره در حدود ۳ کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا در ابتدای دره ۲۷۰۰ متر و در انتها ۳۲۰۰ متر است. اگر می خواهید تا در مسیر درست قرار بگیرید از پارکینگ دارآباد به سمت قله ی دارآباد حرکت کنید.

خبر خوب برای شما این است که از پارکینگ تا تنها کافه ی موجود در این مسیر حدود ۱۵ دقیقه فاصله است که از پاکوپ سمت راست رودخانه با شیبی تقریبا متوسط شروع و تا کافه ی سربند غلاک ادامه پیدا می کند و از آن جا به بعد است که مسیر برای شما تا مدتی تقریبا صاف و هموار می شود.

توجه داشته باشید که پس از طی این مسیر و حدود ۳۰۰ متر جلوتر از کافه، وارد پاکوبی خواهید شد که از اولین دره ی سمت راست شروع شده و به یال شن سیاه و در نهایت قله ختم می شود. برای راهنمایی شما در این محل اولین تابلوی راهنما دیده می شود که با دیدن آن می توانید متوجه شوید که در مسیر درستی قرار گرفته اید. حال اگر به همین مسیر ادامه دهید، در مسیر یال که نهایتا به خط الراس قله ختم می شود سه پاکوب از پاکوب اصلی یال جدا می شود که شما را به سمت چپ دره و چشمه ی درازلش هدایت خواهد نمود.

در تقاطع پاکوب دوم پیازچال لوله ی آب بزرگی وجود دارد که دارای آبی گواراست و متعاقبا شما می توانید تا آب مورد نیاز خود را از آن جا بردارید. پیشنهاد می کنیم که این کار را انجام دهید زیرا باید این نکته را بدانید که تا صعودتان به قله چشمه و آب آشامیدنی دیگری در راه برای شما وجود ندارد. همین راه را اگر ادامه دهید، در ادامه به جاده ی خاکی و ماشین رو خواهید رسید.

در همین روند، مسیر را از روی یال ادامه دهید تا به خط ‌الراس بالا در ارتفاع ۲۵۰۰ متر برسید. از اینجا با تغییر زاویه ی۹۰ درجه به سمت چپ و از روی خط الراس مسیر را ادامه دهید. پس از دقایقی به یک ساختمان و سیم خاردارهای منطقه ی نظامی متروکه می رسید و با ادامه ی مسیر بر روی خط ‌الراس به قله ۳۱۷۰ متری دارآباد خواهید رسید.

شگفتی های موجود در مسیر دره ی پیازچال تهران همین جا تمام نمی شود و هنوز هم ادامه دارد. با گذر از قله های چپ دره با ارتفاع ۳۱۸۰ متر، قله ی چمبره بند با ارتفاع ۳۱۶۰ متر، شهربانو کُشک با ارتفاع ۳۳۰۰ متر به قله ی سیاه بند به ارتفاع ۳۳۲۰ متر خواهید رسید.

پس از قله ی سیاه بند با عبور از چند متر از مسیر ریزشی سنگلاخی میان ‌بر، از میان سنگ های موازی به سوی گردنه لو پهنه در ارتفاع ۳۱۸۰ متری سرازیر خواهید شد. پس از رسیدن به این نقطه، مسیرتان را به سوی ارتفاعات غربی هدایت نمایید. سپس از یک مسیر سنگلاخی بالا بروید تا به بند لارکرور در ارتفاع ۳۳۸۰ متری دامنه ی البرز برسید.

در اینجا دو راه برای شما وجود دارد، اول صعود سوزنی لارکرور و دیگری عبور از مسیر پایین تر از خط الراس که البته به گفته ی کوهنوردان حرفه ای و افرادی که هر دو مسیر را امتحان کرده اند، مسیر شماره ی ۲ برای شما کم خطر تر است.

پس از عبور به دامنه ی قله اول لزون به ارتفاع ۳۵۴۰ متر خواهید رسید. به این نقطه که برسید، روستای ایگل در سمت راست شما قرار گرفته است. بعد از صعود به قله ی پیازچال در تهران دیگر وقت آن است تا به سمت دشت پیازچال و چشمه ای که در ان قرار دارد، حرکت نمایید. پس از رسیدن به گردنه ی پیازچال در ارتفاع ۳۲۶۰ متر به چشمه پیازچال خواهید رسید. قله ی دارآباد از شرق به گردنه تخت تلهرز و قوچک و از غرب به صورت خط الراس به قله ی چمبره بند، قله ی سیاه بند، قله ی بندلارکرور، قله ی لزون شرقی، قله ی لزون غربی، قله ی چهارپالون و قله ی توچال متصل می گردد.

تبریک می گوییم شما در گردش در دره ی پیازچال تهران به نقطه ای رسیده اید که دیگر می توانید به هر کجا که در این منطقه بخواهید، بروید. به طور مثال، در قله ی دارآباد جان پناه سنگی کوچکی وجود دارد. زیربنای این جان پناه ۴۰ متر است و دارای یک اتاق مستطیلی شکل و سقفی شیروانی به شکل نیمه ای استوانه ‌ای و بدنه ‌ای سنگی است که در آن حدود ۱۵ نفر می توانند در یک زمان واحد به راحتی استراحت کنند.

عبور از خط الراس نیازمند مهارت و تجربه ی کافی در کوهنوردی است و حتما باید با افرادی طی شود که قبلا این مسیر را رفته ‌اند و کوهنوردانی حرفه ای هستند. در این دره هر چیزی که شما را در یک کوهنوردی و طبیعت گردی جانانه نیاز دارید تا به هر آن چه که باید ببینید برسید، خواهید رسید البته باید حتما مقررات لازم برای کوهنوردی و طبیعت گردی را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که از قله ی دارآباد تا گردنه ی پیازچال در صورت شرایط مساعد جوی و مسیر حداقل ۵ ساعت زمان لازم است.

برای این که به دره ی پیازچال تهران بروید، به این نکات حتما توجه نمایید:

  • قبل از رفتن به پیازچال حتما وضع آب و هوا را چک کنید.
  • یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که یک مسیر جایگزین در مواقعی که هوا بد می شود، دچار جراحت و یا مریضی می شوید و یا مشکلات دیگر پیش می آید، برای ادامه ی پیمودن مسیر دره ی پیازچال در تهران داشته باشید.
  • در طول مسیر کوه نوردی خود در راه رسیدن به دره ی پیازچال تهران به صورت مناسب آب بنوشید تا آب بدنتان در طول سفر کم نشود.
  • وسایلی مانند ژل آتش‌ زنه، پارچه های الکلی و وسایلی از این قبیل برای روشن کردن سریع آتش به دردتان می خورد پس سعی کنید در طول کوهنوردی و طبیعت گردی در دره ی پیازچال ه همراه داشته باشید.
  • کیسه ی زباله سنگین برای حفاظت از باران های اضطراری، سرپناه و وسایل و لباس‌ های گرمایشی و یک سوت برای درخواست کمک، از لوازم بقا در طبیعت هستند که به دردتان می خورد پس یا این وسایل را به همراه داشته باشید و یا مهارت های خود را بهبود ببخشید.
  • شما در کیف کمک های اولیه ی خود باید حداقل مقادیری از داروهای مسکن و ضد درد و تورم مثل ژلوفن را به همراه داشته باشید. همچنین یکی باند کشی برای مواقع ضروری و مواد اولیه برای درمان زخم و خونریزی همچون پماد آنتی بیوتیک، گاز استریل، باند کوچک، چسب های نواری جنس خوب و برخی از وسایل دیگر برای شما از وسایل ضروری کوهنوردی و طبیعت گردی در دره ی پیازچال تهران بلکه هر مقصد دیگری لازم می شود.
تور مالزی

About S.Miad

Check Also

بفرمایید شام در رستوران لو گران کلبر پاریس

رستوران لو گران کلبر  (Le Grand Colbert) در یکی از پیاده‌روهای سرپوشیده شیک و زیبای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *