Home / اخبار / خرید خانه نیما یوشیج در تجریش توسط شهرداری تهران
تور لحظه آخری سنگاپور

خرید خانه نیما یوشیج در تجریش توسط شهرداری تهران

خرید خانه‌ نیما یوشیج

پس از سال ها مذاکره و احتمالات فراوان، بالاخره خانه ی نیما یوشیج توسط شهرداری تهران خریداری شد. این خانه ی تاریخی که از لحاظ ارزش فرهنگی و تاریخی در جایگاه بالایی قرار می گیرد، برای مدت ها به حال خود رها شده بوده و حتی در خطر تخریب و یا حتی تغییر کاربری به یک سمت و سوی دیگر نیز بوده است. این خانه که بالاخره توسط شهرداری تهران خریداری شد، به زودی شاهد تغییرات بسیاری در خود خواهد بود. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، خبر خرید خانه‌ نیما یوشیج توسط شهرداری تهران را مورد بررسی قرار دهیم.

شرح کامل خبر خرید خانه‌ نیما یوشیج

مطالب مرتبط:
پس از ۷ سال کشتی آرتمیا در دریاچه ارومیه شناور شد
باغ جهانی دولت آباد پایلوت گردشگری الکترونیک می شود
همایش بین المللی «گردشگری بیابان لوت» در اردیبهشت ماه برگزار می شود!

۱۹ سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۰ بود که اولین مذاکرات مسئولین میراث فرهنگی استان تهران با صاحب خانه ی سابق شاعر بزرگ معاصر یعنی نیما یوشیج در خیابان دزاشیب تهران آغاز شد اما متاسفانه برای سال ها این مذاکرات به نتیجه ای نیانجامیده بود تا این که بالاخره خبر خرید خانه‌ نیما یوشیج توسط شهرداری تهران از خبرگزاری های معتبر داخلی منتشر شد. به گفته ی آقای سید حمید موسوی که سمت شهردار منطقه ی یک تهران را دارند، پس از توافق نهایی با مالکان خانه ی نیما یوشیج گفت: بالاخره توانستیم تا در دوره ی جدید مذاکرات و برگزاری جلسات مختلف با مالکان این خانه ی تاریخی، سمت و سوی مذاکرات را به سمتی پیش ببریم که منجر به امضای قرارداد خرید این خانه ی ارزشمند به مبلغ ۱۳۵ میلیارد ریال که برابر با ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، شود.

بر طبق گفته های آقای موسوی، پس از طی مراحل و تشریفات قانونی و اداری برای انتقال سند این ملک در حال حاضر در حال انجام است و تا نیمه ی خرداد ماه همین امسال به صورت کاملا قانونی این بنا در اختیار شهرداری خواهد بود. آقای موسوی در انتهای اعلام جزئیات خبر خرید خانه‌ نیما یوشیج توسط شهرداری تهران همچنین اضافه کردند که:

خانه ی نیما یوشیج در تهران

به مناسبت خرید خانه نیما یوشیج باید درباره ی آن توضیحاتی بدهیم. ممکن است هنگامی که از خانه ی نیما یوشیج گفته می شود شما به یاد خانه ی این شاعر افسانه ای و معاصر در دهکده ی یوش در استان مازندران و شمال کشور بیفتید. اما خانه ی دیگری در شهر تهران و در محله ی تجریش و خیابان دزاشیب وجود دارد که متعلق به این شاعر عالی قدر است. خانه ی نیما یوشیج در منطقه شمیران تهران و به آدرس کامل پستی خیابان تجریش، خیابان دزاشیب خیابان رمضانی (کوچه ی رهبری) قرار گرفته است. این خانه قبلا در فهرست آثار ملی ایران بوده است اما در سال ۱۳۹۶ از این فهرست خارج شده است.

این خانه در سال ۱۳۲۷ ساخته شده و دارای زیر بنایی به مساحت ۱۸۰ مترمربع و عرصه ی مفیدی برابر با ۶۸۰ مترمربع بوده است. منزل نیما یوشیج با معماری متداول منطقه ی شمیرانات و به همراه سقف شیروانی ساخته شده است. ایوان خانه ی یوشیج در تهران دارای ۸ ستون دایره ای شکل و ۴ اتاق تو در تو است و یک اتاق جداگانه که اتاق شخصی نیما یوشیج بوده است و در حیاط آن تعدادی درخت کهنسال وجود دارد، نیز موجود می باشد.

در پی سعی به تخریب این بنا توسط مالکین قبلی خانه در سال ۱۳۸۰ و پیگیری زنده یاد دکتر سیمین دانشور که سال ها در نزدیکی خانه نیما یوشیج زندگی می نمود، این مکان با شماره ی ۴۶۰۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. اما در ادامه مالک خانه نیما برای بهره برداری خارج از ضوابط با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری، اعلام داشتند که هیچ سند و مدرکی در خصوص این که این خانه متعلق به شخص نیما یوشیج است، وجود ندارد و خواستار خروج این خانه از فهرست آثار ملی کشور شده بوده اند.

داستان خرید خانه نیما یوشیج

بهتر است در ادامه به داستان خرید زیمن و ساخت این خانه توسط نیما یوشیج بپردازیم. نیما یوشیج قطعه زمینی را در زمین های انتهای کوچه ی فردوسی تجریش که خریده بود، ساخت و تا پایان عمر در این خانه ی کوچک که خودش ساخته بود و حتی در اوایل از برق و آب لوله کشی هم محروم بود، زندگی می کرد. در این خانه، نیما علاوه بر همه ی این محرومیت ها، مشکل دیگری نیز داشت که معمولا از آن گلایه می کرد! شخصی که زمین خانه ی او را به او فروخته بود، برای آن قسمت خروجی در نظر نگرفته بود و هر طرف که درب خانه را می گذاشتند، با یکی از خانه ها و یا زمین های اطراف تداخل پیدا می کرد و به کوچه و یا معبری عمومی باز نمی شد.

البته بعدا زنده یاد سیمین دانشور و جلال آل احمد در همسایگی او زمینی خریده و خانه سازی کردند و با کمک دیگر همسایه ها، برای این مشکل راه حلی پیدا کردند. خانه ی تجریش نیما یوشیج برخلاف دیگر منازل قبلی نیما، اتاق پذیرایی و اتاق کارش را با هم یک جا داشت و هر کس که پیش او می رفت، در همان اتاق او را می پذیرفت و در مین دست نوشته ها و اسناد گوناگونش دیگران را به حضور می پذیرفت.

در انتهای خبر خرید خانه نیما یوشیج توسط شهرداری تهران خاطر نشان می شویم که؛ پس از عملیات بازسازی این خانه تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل خواهد شد.

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *