Home / بلغارستان / «حمام های رومی وارنا»، یادگاری باشکوه از امپراتوری رم باستان
تور لحظه آخری سنگاپور

«حمام های رومی وارنا»، یادگاری باشکوه از امپراتوری رم باستان

حمام های رومی وارنا | Roman Baths

شهر وارنا با جاذبه های گردشگری فراوان و سواحل زیبا و رویایی اش به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل شده است. بسیاری از مسافران برای سفر تابستانی بلغارستان و به ویژه شهر ساحلی و زیبای وارنا را انتخاب می کنند. علاوه بر ساحل، جاذبه های تاریخی فراوانی در این شهر وجود دارد که برای گردشگران جذابیت زیادی دارند. امروز می خواهیم در مورد یکی از آثار تاریخی باارزش این شهر صحبت کنیم: حمام رومی وارنا! ویرانه هایی باشکوه که از تمدن رم باستان به جای مانده اند و یادگار حضور رومی ها در این منطقه هستند. اگر قصد سفر به وارنا را دارید در کنار لذت بردن از ساحل و تفریحات آبی توصیه می کنیم حتما سری به این منطقه تاریخی باارزش هم بزنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

بزرگ ترین حمام رومی در بالکان

مطالب مرتبط:
بهترین سواحل وارنا بلغارستان
موزه باستان شناسی وارنا، محل نگهداری قدیمی ترین گنجینه طلای جهان!
راهنمای سفر به وارنا

حمام های رومی مجموعه ای از حمام های تاریخی هستند که در دوران امپراتوری رم باستان استفاده می شده اند. این حمام های باستانی در شهر وارنا و در کناره دریای سیاه قرار گرفته اند و جزء مشهورترین جاذبه های گردشگری وارنا به شمار می آیند. شهری که امروزه به نام وارنا می شناسیم تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و این تاریخ غنی را در آثار تاریخی فراوان شهر می توان مشاهده کرد. جالب است بدانید که شهر کنونی وارنا در دوران رم باستان اودسوس نامیده می شد و به همین دلیل این حمام ها هم با نام حمام های اودسوس شهرت دارند.

این حمام های قدیمی در اواخر قرن دوم میلادی ساخته شده اند و بزرگ ترین حمام رومی در منطقه بالکان و همین طور چهارمین حمام بزرگ در اروپا به شمار می روند.

تاریخچه حمام های رومی

در دوران باستان، شهر وارنا ابتدا محل استقرار تراسیان بود و بعد به شهرهای یونان باستان تبدیل شد. سرانجام در سال ۱۵ قبل از میلاد به بخشی از امپراتوری رم باستان تبدیل شد. حمام های رومی وارنا در اواخر قرن دوم ساخته شدند و به مدت صدسال تا اواخر قرن سوم استفاده می شد. لابلای ویرانه های این حمام سکه هایی متعلق به دوران حکومت سپتیموس سوروس کشف شده اند.

حمام های رومی اولین بار در سال ۱۹۰۶ به عنوان منطقه تاریخی شناسایی شد. دور برادر بلغاری-چکی به نام های کارل و هرمان اسکورپیل در این منطقه به حفاری مشغول شدند و آثار و اشیاء بسیار باارزشی پیدا کردند.

حمام در رم باستان اهمیت زیادی داشته و در واقع یکی از مکان های عمومی شهر محسوب می شده است. حمام ها جایی برای دید و بازدید، گفتگو و معاشرت مردم محسوب می شدند و همانند حمام های سنتی ایران، بخشی از زندگی روزمره مردم اودسوس بودند. حمام های رومی وارنا سرانجام در سال ۱۹۶۸ به عنوان اثر تاریخی و فرهنگی معرفی شدند و تحت حفاظت قرار گرفتند.

مشخصات حمام های رومی

ویرانه های حمام های باستانی در جنوب شرقی شهر مدرن وارنا و در حد فاصل خیابان های سنت استفانو و هان کروم قرار گرفته است. این حمام ها روی هم رفته مساحتی بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع دارند و ارتفاع طاقی های حمام به ۲۰-۲۲ متر هم می رسد. حمام های رومی وارنا چهارمین حمام باستانی در اروپا به حساب می آیند. علاوه بر این، این حمام ها بزرگ ترین حمام رومی در منطقه بالکان و بزرگ ترین ویرانه ها در کشور بلغارستان هستند.

حمام های سنتی رومی شباهت زیادی با حمام های سنتی خودمان دارند. در این حمام ها بخش ها و قسمت های مختلفی وجود داشت و در واقع محلی برای اجتماع مردم شهر هم محسوب می شد. اتاق تعویض لباس، مخزن آب سرد، مخزن آب گرم، مخزن آب داغ و همین طور محلی برای گفتگو و تعاملات اجتماعی مردم در این حمام ها وجود داشته است.

آب حمام ها توسط سیستم گرمایش مرکزی که در زیر حمام ها وجود داشت گرم می شد و از طریق لوله هایی به قسمت های مختلف حمام و حتی سقف هم منتقل می شد. به این ترتیب در زمستان ها هم آب حمام به خوبی گرم می شد و فضایی گرم و راحت برای حضور مردم فراهم می کرد.

سیستم گرمایشی حمام های رومی وارنا بسیار قابل توجه است و حتی امروزه هم توجه همه را به خود جلب می کند.سیستم گرمایش مرکزی در زیر بنا قرار داشته و هوای داغ از طریق لوله هایی به قسمت های مختلف حمام منتقل می شدند.

بخش های زیادی از حمام های رومی وارنا متاسفانه در گذر زمان نابود شده اند و امروزه ویرانه های آن ها به جای مانده است. اما همین ویرانه ها هم به خوبی می توانند قسمت های مختلف حمام را به ما نشان بدهد و تصویری کامل از حمام های باستانی را در ذهنمان شکل بدهند.

ورودی های اصلی حمام های اودسوس در انتهای شرقی و غربی ویرانه های قرار داشته اند. مردم با پایین رفتن از سه پله به هشتی می رسیدند. دو اتاق برای تعویض و درآوردن لباس ها وجود داشته است که آپودیتریا (apoditeria) نام داشته اند. اتاق های تعویض لباس در واقع محفلی برای معاشرت مردم بوده و اکثر افراد قبل یا بعد از حمام زمانی را در این اتاق ها به گفتگو و دید و بازدید با بقیه سپری می کردند. محوطه های دیگری هم در حمام ها وجود داشته اند که کاربردهای مختلفی داشته اند: حمام آب سرد، حمام آب گرم، حمام آب داغ، اتاق های استراحت، اتاقی برای خشک کردن بدن و …

اگر در سفر به وارنا تصمیم گرفتید از حمام های رومی وارنا هم دیدن کنید می توانید از اطلاعات راهنمایان تور هم استفاده کنید. برای این کار لازم است ابتدا با موزه باستان شناسی وارنا هماهنگ کنید تا راهنمایی باتجربه و آگاه شما را در این تور همراهی کند. راهنمایان اطلاعات بسیار مفید و جالبی در مورد قسمت های مختلف حمام به شما خواهند داد. در محوطه حمام های رومی وارنا قسمتی برای فروش کتاب ها و سوغاتی هم وجود دارد که می توانید از این قسمت هم دیدن کنید.

منبع: bulgariatravel.org

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *