Home / اخبار الی گشت / تصاویری زیبا از لباس عروس سنتی در کشورهای مختلف دنیا!
تور لحظه آخری سنگاپور

تصاویری زیبا از لباس عروس سنتی در کشورهای مختلف دنیا!

لباس عروس های سنتی در سرتاسر دنیا

ازدواج مرحله ای مهم و تاثیرگذار در زندگی هر فرد است و در جوامع مختلف هم آداب و رسوم و سنت های مختلفی برای مراسم ازدواج و عروسی وجود دارد. در میان تمام این رسم و رسوم ها، لباس عروس نمود بیشتری دارد و در هر کشور می توان با لباس عروس های سنتی فراوانی روبرو شد که بازتابی از فرهنگ مردمان آن کشور هستند. در این مطلب قصد داریم لباس عروس سنتی چندین کشور دنیا را به شما معرفی کنیم و بگوییم که عروس های سرتاسر دنیا در روز ازدواجشان چه لباسی به تن می کنند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

چین

لباس عروس در چین به هیچ وجه نباید رنگ های مشکی، آبی یا خاکستری باشد چون این باور وجود دارد که این سه رنگ غم و بدیمنی را وارد زندگی زوج جوان می کنند. از بین تمام رنگ ها قرمز و سفید متداول ترین رنگ ها برای لباس عروس هستند و نماد عشق و محبت و خوشبختی هستند.

بلغارستان

ریبنوو نام شهری کوچک در بلغارستان است که به خاطر رسم و رسوم خاص و عجیب عروسی اش شهرتی جهانی پیدا کرده است. یکی از رسوم خاص این منطقه در هنگام برگزاری مراسم ازدواج سفید کردن صورت عروس است. صورت عروس توسط زنان خانواده داماد با رنگ سفید نقاشی می شود و بعد با پولک های رنگارنگ تزیین می شود.

ژاپن

حتما با کیمونوهای ژاپنی آشنا هستید. این لباس های بلند بخشی مهم از فرهنگ ژاپنی محسوب می شود و لباس عروس ژاپن هم در واقع یک کیمونوی خاص است. کیمونوی عروس کاملا سفید است که سمبل و نماد پاکی و معصومیت است، اما در مراسم های بعدی این کیمونو به رنگ قرمز تغییر می کند که نماد شانس و خوشبختی است. عروس ژاپنی روی کیمونوی سفیدش ردایی ابریشمی به نام اوچیکاکه می پوشد که با طرح های گل نقش های زیبا تزیین شده است.

اندونزی

کشور اندونزی از بیش از ۱۷۰۰۰ جزیره تشکیل شده و هر منطقه آداب و رسوم و لباس عروس خاص خود را دارد. با این حال، اکثر لباس عروس های سنتی به رنگ های تند و شاد با طرح ها و نقش های گل و … ست. علاوه بر این، عروس های اندونزی همراه با این لباس زیورآلات زیاد و طلایی به خود می آویزند. البته در سال های اخیر لباس عروس سفید به ویژه در شهرهای بزرگ اندونزی جایگزین شده و بسیاری از عروس ها از این لباس استفاده می کنند.

پرو

لباس عروس در مناطق مختلف کشور پرو هم آداب و رسوم خاص خود را دارد. اما به طور مثال در منطقه لیما کشور پرو، لباس عروس به رنگ های سرخ و مشکی است و روی لباس هم با تورهای و لایه های پارچه تزیین می شود.

خاکاس روسیه

خاکاس (KHAKAS) نام قومی ترک زبان است که در روسیه و در منطقه خودمختار خاکاسیا در جنوب سیبری زندگی می کنند و آداب و رسوم خاصی برای مراسم ازدواج دارند. لباس عروس در خاکاس به دلیل شرایط جوی و آب و هوای سرد با بسیاری از مناطق دنیا تفاوت دارد و از یک کلاه پشمی، یک کت خز سنگین و گرم تشکیل می شود تا در آب و هوای سرد عروس را گرم نگه دارد.

مراکش

لباس عروس سنتی در کشور مراکش از یک لباس زنانه بلند به نام کفتان (Caftan) از جنس ابریشم، ساتن یا تور شیفون تشکیل می شود که روی آن یک روپوش پوشیده می شود. این لباس معمولا در پایین باز است و با یک کمربند پهن گلدوزی شده بسته می شود. عروس سنتی مراکشی همراه با این لباس اغلب زیورآلات فراوانی استفاده می کند که بر جلوه و زیبایی پوشش عروس اضافه می کند.

نیجریه

نیجریه کشوری وسیع و پهناور با بیش از ۲۵۰ قومیت و بیش از ۵۰۰ زبان است! بنابراین صحبت از لباس عروس سنتی نیجریه کاری بس دشوار و شاید غیرممکن به نظر می رسد. لباس عروس در این کشور تا حد زیادی به مذهب، پیشینه قومیتی، منطقه و … بستگی دارد. با این حال عروس نیجریایی اغلب لباس عروس هایی به رنگ های شاد و زنده می پوشد و موهایش را هم با پوششی به نام Gele می پوشاند.

رومانی

لباس عروس در هر منطقه از رومانی با آداب و رسوم خاص خود تهیه می شود. اما به طور کلی، لباس عروس در رومانی پیراهنی سفید و بلند با گلدوزی های زیباست و داماد هم کت و لباسی متناسب با طراحی های لباس عروس به تن می کند.

اسکاتلند

حتما می دانید که لباس سنتی مردان در اسکاتلند کمی با بقیه نقاط دنیا متفاوت است و در این کشور مردان دامنی سنتی به نام کیلت می پوشند که با چهارخانه قرمزش شهرتی جهانی پیدا کرده است. داماد در روز عروسی این لباس سنتی را به تن می کند و لباس عروس هم اگرچه لباسی سفید و ساده است، اما شالی با همان طرح و رنگ دامن کیلت روی دوش عروس قرار داده می شود تا با لباس داماد هماهنگی بیشتری داشته باشد.

تبت

درتبت رسم است که یک روز قبل از برگزاری مراسم ازدواج، داماد لباس عروس و جواهرآلات را به در منزل او می آورد. این لباس شامل سرپوش رنگی، قطعات نقره ای که به موهای عروس متصل می شوند و یک طلسم و گردنبند است که حاوی مجسمه ای فلزی از بوداست.

اوکراین

مراسم سنتی ازدواج در اوکراین بسیار شاد و مفصل است و همراه با رقص و آواز، بازی های مختلف و مهیج و تفریحات فراوان است. لباس عروس اوکراینی در هر منطقه متفاوت است، اما در این لباس معمولا از گلدوزی ها و نقش و نگارهای سنتی استفاده می شود و موهای عروس هم با سرپوش ها یا گل های طبیعی تزیین می شود.

در این مطلب سعی کردیم لباس عروس سنتی در چندین کشور دنیا را به شما معرفی کنیم. البته هر کشور یک لباس عروس سنتی ندارد و در هر منطقه و گوشه ای از یک کشور مطمئنا لباس عروس های سنتی مختلفی وجود دارند. با این حال، سعی کردیم معروف ترین لباس سنتی هر کشور را به شما معرفی کنیم. لباس عروس سنتی برآمده از فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور هستند و به خوبی فرهنگ آن کشور را به نمایش می گذارند. متاسفانه امروزه رسم پوشیدن لباس سنتی روز به روز کمرنگ تر می شود و همه به سمت لباس های مدرن و جدید می روند، اما جا دارد هر کشور در حفظ ارزش ها و سنت های دیرینه خود تلاش کند و آن ها را برای آیندگان حفظ نماید.

منبع: businessinsider.com

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *