Home / فرانسه / تاریخ را در جاذبه های روآن نورماندی جستجو کنید
تور مالزی

تاریخ را در جاذبه های روآن نورماندی جستجو کنید

در شهر روان فرانسه، کتاب تاریخ انتظار شما را می‌کشد. در خیابان‌های قرون وسطایی آن هنوز هم می‌توانید رد پای ژاندارک را حس کنید.

گردشی در خیابان‌های قدیمی و زیبای روان (Rouen) در بالای نرماندی، مانند بازگشتن به عقب در زمان است. در هر پیچ و خم، تاریخ منتظرتان ایستاده و از قرون وسطی تا دوران مدرن را می‌توانید در آن تماشا کنید. این شهر بیش از ۵۰ ساختمان مذهبی دارد و بسیاری از کلیساهایش از جواهرات ارزشمند معماری گوتیک به شمار می‌آیند. برای آشنایی بیشتر با برترین جاذبه‌های روان با ما همراه شوید.

محله قدیمی روان

 گردش خود را از دل محله قدیمی روان و از اداره گردشگری آغاز کنید تا بتوانید کمی اطلاعات و نقشه برای ادامه مسیر تهیه نمایید. این اداره درست روبه‌روی کلیسای جامع، در ساختمان قدیمی رنسانسیِ اداره دارایی (Bureau des Finances) که در سال ۱۵۱۰ ساخته شده، قرار دارد. از اینجا به هر طرف که مسیرتان را ادامه دهید، از خیابان‌های باریک با خانه‌های رنسانسی نیمه چوبی عبور خواهید کرد که در قرن پانزدهم تا هجدهم ساخته شده‌اند. اگر به سمت غرب کلیسای جامع رفتید، «کاخ عدالت» را از دست ندهید. این کاخ زمانی دادگاه نرماندی بود.

محه قدیمی روان نرماندی

میدان بازار قدیمی (Place du Vieux-Marché) کمی جلوتر قرار دارد و در قرون وسطی مرکز تفریحی شهر به شمار می‌رفت. جمعیت زیادی برای بازار روز در اینجا گرد هم می‌آمدند و گاهی هم اعدام‌های عمومی در آن اجرا می‌شد که اعدام معروف ژاندارک یکی از آن‌ها بود.

از دیگر جاذبه‌هایی که نباید از دست بدهید، خیابان گرو اورلوژ (Gros-Horloge) یا ساعت بزرگ است که بازار قدیمی را به کلیسای جامع وصل می‌کند. در اینجا می‌توانید زیر معروف‌ترین یادمان روان قدم بزنید. ساعت بزرگ، نه تنها یک شیء زیبا است، بلکه در قرون وسطی که کسی ساعت مچی یا خانگی نداشت، نقش بسیار کلیدی و مهمی را بازی می‌کرد. تنها عقربه‌ی آن به شما ساعت را می‌گوید، قسمت مرکزی نشان‌دهنده‌ی ماه و قسمت پایینی هفته‌ را مشخص می‌کند.

محله قدیمی روان نرماندی

کلیسای جامع نتردام

کلیسای جامع نتردام یک بنای بسیار باشکوه گوتیکی است که در سال ۱۲۰۰ ساخته شد و بعد از آتش سوزی در قرن پانزدهم و شانزدهم مورد بازسازی قرار گرفت. در بیرون کلیسا بایستید تا بتوانید ورودی غربی را تماشا کنید و با شکوه و جزئیات حکاکی شده روی دو برجی که کاملاً از هم متفاوت هستند، شگفت زده شوید. حکاکی ریچارد لایِن هارت (Richard Lionheart) متعلق به سال ۱۱۹۹ در برج چپی، یادمانی از نزدیکی تاریخ انگلستان و فرانسه در قرون وسطی است. سر در ورودی آن شاید آشنا به‌نظر برسد، حتی اگر آن را تا به حال ندیده باشید. کلود مونه نقاش فرانسوی، از این کلیسا به عنوان موضوع ۲۸ نقاشی خود استفاده کرد تا تأثیرات نور در ساعات مختلف روز را به نمایش بگذارد.

فضای داخلی، سادگی باشکوهی دارد و ستون‌های بلندش نگاه شما را به سمت سقف می‌کشانند. داخل کلیسا پر از گنجینه‌های مختلف است: «قلب شارل پنجم» در صندوقی داخل یک سرداب قرن یازدهمی نگهداری می‌شود. «هنری»، دومین پسر هنری یازدهم انگلستان و ویلیام لانگزورد (William Longsword)، دوک نرماندی و پسر رولو (Rollo) هم در اینجا دفن شده‌اند. پنج پنجره رنگی قرن سیزدهمی، نورهای رنگی دلپذیری را روی دیوارها و زمین می‌اندازند و همچنین نمازخانه‌ای وقف ژاندارک که در سال ۱۴۳۱ در این شهر سوزانده شد نیز وجود دارد.

کلیسای نوتردام روان نرماندی

موزه هنرهای زیبای روان

«موزه هنرهای زیبای روان» یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های نقاشی امپرسیونیستی فرانسه را نگهداری می‌کند. این موزه در یک ساختمان شگفت انگیز قرن نوزدهمی واقع شده است. آثار موزه به ترتیب زمانی چیدمان شده‌اند تا به راحتی بتوانید مسیرتان را در بینشان مشخص کنید.

از آثار قرن پانزدهمی، نقاشی برجسته‌ای مانند «باکره در میان باکرگان» اثر ژرار داوید (Gerard David ) را در مجموعه می‌بینید که از استادان شاخص نقاشی فلاندری بود. بعد از آن نقاشی‌هایی از کاراواجو، وِلاسکِز، وان ده ولده (Van de Velde) و روبَنس (Rubens) را خواهید دید.

قسمت ارزشمند و برجسته موزه، نقاشی‌های امپرسیونیستی هستند که شامل کارهای خیره کننده‌ای از انگر (Ingres)، مونه، داوید، ژِریکول (Gericault)، دگا (Degas)، میه (Millet)، رنوار و غیره می‌شود. نرماندی و روان مورد علاقه شدید قلبی بسیاری از نقاشان امپرسیونیست بودند و به همین خاطر تماشای این نقاشی‌ها بسیار شگفت انگیز خواهد بود. در سال ۱۹۰۹ آثاری به موزه اهدا شدند که آن را بعد از موزه اورسی به دومین مجموعه بزرگ امپرسیونیستی تبدیل کردند.

موزه هنرهای زیبا روان

کلیسای مدرن ژاندارک مقدس

سقف طاقی بلند و چوبی کلیسای ژاندارک در میان ساختمان‌های قرون وسطایی مرکز تاریخی روان، کمی غافلگیرکننده است. این کلیسا در میدان قدیمی بازار قرار داشته و باید حتماً آن را تماشا کنید. این کلیسا در سال ۱۹۷۹ ساخته شده و شبیه یک کشتی برعکس به نظر می‌رسد که یادآور اهمیت دریا برای این مردم است. سیزده پنل شگفت انگیز شیشه رنگی قرن شانزدهمی که بعد از بمباران سال ۱۹۴۴ از کلیسای ونسان مقدس نجات داده شدند، بسیار قابل توجه بوده و حال و هوای آرام و دلپذیری به کلیسا می‌دهند.

کلیسای ژاندارک - روان نرماندی

موزه سرامیک

«موزه سرامیک» در هتل دوکویل (Hôtel d’Hocqueville) قرن هفدهمی واقع شده و مجموعه‌ای ارزشمند از ظروف سرامیکی قرن شانزده تا هفدهم روان را به نمایش می‌گذارد که از این شهر یکی از معروف‌ترین مراکز سرامیکی اروپا را ساخته‌اند. اولین سرامیست مطرح روان دو ماسئو آباکِن (De Masseot Abaquesne) بود که از سال ۱۵۲۴ تا ۱۵۵۷ در اینجا کار می‌کرد و کاشی‌ها و گلدان‌های پرتره‌اش زیبایی شناسی و طراحی ظریف مکتب اولیه روان را منعکس می‌کنند. این موزه حدود ۶۰۰۰ ظرف را به نمایش گذاشته که دو سوم از آن‌ها متعلق به خود روان هستند. سفالگری روان احتمالاً از ۱۸۰۰ به بعد افول کرد.

موزه سرامیک - روان نرماندی

باغ گیاهشناسی

درست بیرون از مرکز روان، می‌توانید باغ گیاهشناسی را پیدا کنید که در تمام سال تماشایی است. این پارک ۱۰ هکتاری در بهار با زنبق‌، کاملیا، گل صد تومانی و اقاقیا پر می‌شود و در تابستان هوایش عطر صدها گل رز را دارد. پاییز با برگ ریزان نارنجی و سرخ و داوودی‌های زرد نیز خیره کننده است. در زمستان، می‌توانید خود را در گلخانه‌های استوایی با گیاهان و گل‌های عجیب و غیر بومی سرگرم کنید. درون پارک محوطه‌ای برای پیک نیک و بازی کودکان هم در نظر گرفته شده است.

باغ گیاهشناسی روان نرماندی

صومعه سانتوان

این ساختمان باشکوه قرن چهاردهمی به عنوان کلیسایی برای صومعه بندیکتی قدرتمند سانتوان (Saint-Ouen) ساخته شد و از شاهکارهای گوتیک متأخر به حساب می‌آید. برج این بنا بامی مخروطی دارد که به «تاج نرماندی» شناخته می‌شود. فضای داخلی طاقی موزون کلیسا، محیطی صلح آمیز برای عبادت کنندگان می‌سازد و ۸۰ پنجره رنگی منحصر به فرد هم وجود دارد که نوری دلپذیر را وارد ساختمان می‌کنند. بازدیدکنندگان باید حتماً از ارگ معروف صومعه نیز دیدن کنند.

صومعه سانتوان - روان نرماندی

اتخ سن مکلو

اِتخ سن مکلو (Aître Saint-Maclou) یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری روان است. این ساختمان قرون وسطایی اکنون مورد استفاده «مدرسه عالی هنر و دیزاین» قرار می‌گیرد. تاریخ این محوطه به «مرگ سیاه» در سال ۱۳۴۸ بازمی‌گردد که بیماری طاعون جان یک سوم ساکنین شهر را گرفت. جایی که اکنون یک باغ زیبا در آن می‌بینید، در گذشته برای دفن جنازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

سن ماکلو - روان نرماندی

کلیسای سن مکلو

اگر از کلیسای جامع چند قدم به سمت شرق بروید، کلیسای سن مکلو (Eglise Saint-Maclou) را خواهید دید. این کلیسا در سال ۱۴۳۷ ساخته و به قدیس مکلو هدیه شده است. این ساختمان دو برج دوقلو و ایوان تزئینی آن درهای چوبی رنسانسی دارد که با دقت زیادی تصاویری از انجیل را رویشان حکاکی کرده‌اند. این کلیسا در طی جنگ جهانی دوم به سختی آسیب دید و بعداً مورد بازسازی قرار گرفت.

کلیسای سن ماکلو - روان نرماندی

موزه لو سک ده تورنل

موزه لو سک ده تورنل (Le Secq des Tournelles) در کلیسای سابق «سن لوران» واقع شده و مجموعه‌ای منحصر به فرد از فلزکاری‌های عتیقه را به نمایش می‌گذارد. ساختمان قرن پانزدهمی کلیسا هنوز هم پنجره‌های رنگی خیره کننده‌اش را حفظ کرده و از میانشان پنجره «درخت مسیح» بیشتر خودنمایی می‌کند. این موزه، بزرگ‌ترین موزه جهان در نوع خود به شمار رفته و مجموعه‌اش طیف وسیع و متنوعی از اشیا فلزی مانند دستگیره در، قفل، وسایل علمی و زیورآلات را پوشش می‌دهد. این مجموعه، اهدایی «آنری لو سک ده تورنل» است.

موزه لو سک - روان نرماندی

تور مالزی

About S.Miad

Check Also

راهنمای خرید در دبی

دبی یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در کشور امارات متحده است و سالانه میلیون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *