Home / ایران گردی / آشنایی با آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان
تور لحظه آخری سنگاپور

آشنایی با آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان

مطالب مرتبط:
آرامگاه مشتاقیه در کرمان، مامن گاه بزرگان صوفی
یونسکو باغ شاهزاده کرمان را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرد
غار ایوب در کرمان، با عنوان بزرگترین دهانه غار ایران

شهر ماهان است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان و در دامنه‌ی کوه‌های جوپار و پلوار قرار گرفته میزبان آرامگاه شاه نعمت الله ولی است. شاه نعمت الله ولی با نام واقعی سید نورالدین شاه نعمت‌الله ولی ماهانی کرمانی، شاعر و عارف ایرانی قرن هشتم و نهم هجری است که سلسله نعمت اللهی را در تصوف به وجود آورد. امروزه بنای آرامگاه او تبدیل به مکانی برای زیارت و البته بازدید گردشگران شده است. از این شاعر بزرگ کتاب و دیوان شعری به جای مانده است که یک نسخه از دیوان در کتابخانه ملی و یک نسخه از آن در همین بنای آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان است.

تاریخچه بقعه شاه نعمت‌الله ولی در ماهان

مساحتی در حدود ۳۵۰۰۰ مترمربع، بنای مربوط به دوره صفوی آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان را تشکیل داده است. در طول سال ها ساخت این بنا ادامه یافته و بخش های مختلفی به آن اضافه شده است. ساختمان اولیه‌ی این بنا، اتاقی چهارگوش با گنبدی در میانه بوده که در سال ۸۴۰ هجری قمری بنا شده است. از جالب ترین اطلاعات تاریخی که در مورد این آرامگاه وجود دارد، با توجه به کتیبه موجود در آن، ساخته شدن آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان با دستور و هزینه احمدشاه دکنی در هند است.

احمد شاه دکنی یکی از پادشاهان سلسله بهمنیان در هندوستان در ۷۴۸ هجری قمری تا ۹۳۳ هجری قمری بودند که علاقه وافری به شاعران و عارفان ایرانی همانند خواجه حافظ شیرازی و شاه نعمت الله ولی داشتند. این خاندان سعی بسیار نمودند تا این دو شاعر ایرانی را به دربار خود دعوت کنند اما موفق نشدند. در نهایت احمدشاه دکنی که جزو مریدان این عارف بزرگ در ایران شده بود، دستور ساخت آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی در ماهان را داد.

یکی از خصوصیات منحصر به فرد این آرامگاه، گسترش آن در دوره های مختلف تاریخ است که باعث شده خود، به موزه ای از معماری ایرانی در طول تاریخ تبدیل شود.

بخش هایی از این مقبره مربوط به دوره تیموریان بوده و ساخت و ساز در آن ادامه داشته تا جایی که آثار و نشانه های معماری قاجاریه هم در آن دیده می شود. بیشتری توسعه آرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان مربوط به دوره قاجاریه است.

تور ارزان گرجستان

About seobartar

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *